Our Staff

If you would like to contact a member of staff please click on their photo, for anything else please email us at: office@lanfranc.org.uk

Senior Staff

Simon Trehearn

Principal

Ann-Marie Brooks

Team Leader EYFS

Richard Ellis

Senior Vice Principal

Koutaibi Al Karagoly

Operations Director

Jon Atkinson

Assistant-Vice Principal

Dede Kankonde

Pastoral Manager and CP Officer

Grace Sheridan

Director of Learning

Suezette Brooks

SENDCo

Andy Barlow

Assistant Principal

Jean Williams

Finance Director

Josephine Donohue

Assistant Principal

Victoria Owusu-Daaku

Lead Practitioner

Achievement Co-ordinators

Johnoi Josephs

Year 7

Evelyn Willis

Year 8

Rima Kataria

Year 9

Christopher Likoray

Year 10

Ryan Waterman

Year 11

Teaching Staff

Creative and Performing Arts

Rachel Huggins

Subject Coordinator

Music

Jo Deamer

Subject Coordinator

Art And Design

Ms Mills

Music

English

Suezette Brooks

SENDCo

Catherine Carroll

Subject Coordinator

Drama

Anieka Caynes

Team Leader

English

Richard Ellis

English

Senior Vice Principal

Christopher Likoray

Humanities

Vanessa Sefa

English

Anusika Sivaganeshan

English

Humanities

Charmaine Curry

Geography

Abigail Cohen

Geography

Paul Harvey

Team Leader Humanities

Johnoi Josephs

Humanities

Rima Kataria

History

Thulani Kimbugwe

Humanities

Mathematics

Chanté Chan

Mathematics

Jessica Ede

Mathematics

Christopher Pickford

Mathematics

Zainab Razvi

Mathematics

Gaurav Sharma

STEM coordinator

Mathematics

Yvette Smith

Team Leader

Mathematics

MFL

Georgia Campello

Team Leader

MFL / EAL

Chris Hogan

Languages Teacher

Kathryn Wareham

Languages

Evelyn Willis

Languages

Science

Daniel Alvani

Science

Andy Barlow

Team Leader

Science (Assistant Principal)

Justice Crentsil

Science

Helsy Hemachandran

Science

Victoria Owusu-Daaku

Lead Practitioner

Rickaylia Foster-Haughton

Science Coordinator

Sport

Jon Atkinson

PE

(Assistant-Vice Principal)

Reece Brewster

PE

Robert Gissing

Acting Team Leader

PE

Grace Sheridan

Team Leader

Sport

Ryan Waterman

PE

Technology

Pauline Dawson

Team Leader

Technology

Ambrose Koroma

ICT and Computing

Victoria Ogunkoya

Subject Coordinator

Food Technology / Design Technology

Support Staff

Andrew Alison

Director of ICT

Jayne Atkinson

Academy Secretary and Governance Professional

Alisdair Bevan

Data Manager

Flavia De Souza

Cover Supervisor

Shereen Devanand

Administration Assistant

Olive Irechukwu

Attendance and Admissions Officer

Koutaibi Al Karagoly

Operations Director

Delfina Kowalewska

SIMS Administrator

Dave Lamb

Site Team Assistant

Bianca McPherson

Inclusion Assistant

Jhonny Robles Moreira

Site Team Assistant

Umaiyarl Theepthakumar

Science Technician

Maria Wandico Bapori

Site Team Assistant

Learning Support

Blessing Madiviko

LSA

Joan Austin

LSA

Nursery

Ann-Marie Brooks

Team Leader

Early Years Care

Diana Bordas

Senior Early Years Care Practitioner

Bhavina Patel

Nursery Assistant

Early Years Care

Stevie Reeves

Nursery Room Leader

Talat Shahnawaz

Early Years Care Practitioner

Catering

Heidi Almond

Catering Assistant

Angela Ghori

Catering Assistant

Ann Hanson

Catering Assistant

Linda Miller

Catering Assistant

Christina Neophytou

Catering Manager