Our Staff

If you would like to contact a member of staff please click on their photo, for anything else please email us at: office@lanfranc.org.uk

Senior Staff

Michael del Rio

Principal

Grace Sheridan

Director of Learning

Richard Ellis

Vice Principal

Dede Kankonde

AENCO

Jon Atkinson

Assistant-Vice Principal

Jean Williams

Bursar

Rob Middlecoat

Assistant Principal

Ann-Marie Brooks

Early Years Care

Dave Stevenson

Assistant Principal

Koutaibi Al Karagoly

Facilities Manager

Achievement Co-ordinators

Daniel Taylor

Year 7

Christopher Likoray

Year 8 & 9

Tom Bateman

Year 10 & 11

Teaching Staff

Creative and Performing Arts

Peter Bridgwood

Music

Jo Deamer

Subject Co-ordinator

Art And Design

English and MFL

Lucy Bryan

English

Georgia Campello

Subject Co-ordinator

Languages / EAL

Richard Ellis

English

Vice Principal

Kathryn Wareham

Languages

Robert Middlecoat

Team Leader

English & MFL (Assistant Principal)

Ami Samways

English

Humanities

Tom Bateman

History, PSHCE

Michael del Rio

RE

(Principal)

Eloise Kenneally

RE

Olivia Hansom

Team Leader

Humanities

Christopher Likoray

Humanities

Finn Harding

Humanities

.

Dave Stevenson

Humanities

(Assistant Principal)

Harry Inman

Geography

Technology

Ronald Archie-Porter

Team Leader

Technology

Ambrose Koroma

ICT and Computing

Victoria Ogunkoya

Food Technology / Design Technology

Mathematics

Lawrence Bakare

Team Leader

Mathematics

Adenike Onifade

Mathematics

Daniel Taylor

Mathematics

Yvette Smith

Mathematics

Science

Andy Barlow

Team Leader

Science

Jack Fullbrook

Science

Andrew Norton

Science

Olivia Sinclair

Science

Sport

Jon Atkinson

PE

(Assistant-Vice Principal)

Richard Atkins

PE

Steve Knight

PE

Grace Sheridan

Team Leader

Sport

Support Staff

Beata Aksakal

SIMS Administrator

Andrew Alison

Director of ICT

Heidi Almond

Catering Assistant

Lynne Baker

Nursery Nurse

Alisdair Bevan

Data Manager

Ann-Marie Brooks

Team Leader

Early Years Care

Mary Cadlock

Catering Manager

Sharon Cumber

Assistant Catering Manager

Angela Ghori

Catering Assistant

Suzana Goraj

Academy Secretary

Karol Green

Attendance and Admissions Officer

Ann Hanson

Catering Assistant

Chloe James

SEND Teacher

Glynis Jones

Finance Assistant

Koutaibi Al Karagoly

Facilities Manager

Bianca McPherson

Inclusion Assistant

Linda Miller

Catering Assistant

Louise Mithen

Senior Science Technician

Wilfred Nsofor

Cover Supervisor

Sara Williams

Administration Assistant